Reklama
  • Czwartek, 7 maja 2015 (08:00)

    35 lat serialu "Dom"!

W tym roku mija 35 lat od premiery "Domu" i 15 lat od zakończenia produkcji. To serial pełen epickiego rozmachu i niezwykły pod wieloma względami.

Akcja rozpoczyna się wiosną 1945 roku, gdy po wojennej zawierusze do domu przy ulicy Złotej 25 wracają mieszkańcy, a kończy w momencie podpisania porozumień sierpniowych.

Reklama

– Przez historię o kamienicy chcieliśmy opowiedzieć o Warszawie, a poprzez Warszawę o Polsce. Nasz dom stał się pryzmatem, przez który wszystko widać – przyznał w jednym z wywiadów nieżyjący już scenarzysta Jerzy Janicki.

To właśnie do niego i Andrzeja Mularczyka w połowie lat 70. zgłosili się przedstawiciele TVP z prośbą o napisanie serii opiewającej sukcesy PRL-u. – Musieliśmy się zmagać z komisjami oceniającymi, każda scena była szczegółowo analizowana – wspomina Andrzej Mularczyk. Autorom scenariusza udało się jednak wyprowadzić w pole cenzorów, dzięki czemu zachowali prawdę o tamtych czasach.

Premiera serialu odbyła się 9 lis topada 1980 roku. Drugą serię realizowano w roku 1982. Pięć lat później nakręcono zaś tylko jeden odcinek, który początkowo miał być ostatnim. Mimo to powstały jeszcze dwie kolejne odsłony „Domu” (1996-1997 r., odc. 13-20 i 2000 r., odc. 21-25).

W konsekwencji przez serial przewinęła się plejada aktorów. Joanna Pacuła grała Ewę Szymosiuk, ale po wyjeździe z kraju w tej roli zastąpiła ją Halina Rowicka. Z udziału w produkcji zrezygnowała także Joanna Szczepkowska, czyli Lidka Jasińska, w którą następnie wcieliła się Dorota Kawęcka.

Nie zabrakło też gwiazdorskich epizodów z udziałem m.in. Daniela Olbrychskiego i Stanisława Mikulskiego.

Kurier TV

Zobacz również

  • Wszystkie postacie w serialu „Polskie drogi” (1976) były zagrane tak przekonująco, że niektórzy widzowie nie odróżniali fikcji od rzeczywistości. Gdy Henryk Talar, który wcielał się w... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.