Reklama
  • Poniedziałek, 26 sierpnia 2013 (12:00)

    Alternatywy 4: Bolesław Płotnicki

W każdą graną postać wlewał wiele ciepła. Dlatego też nigdy nie został obsadzony w roli negatywnego bohatera. Bolesław Płotnicki najczęściej grał ludzi prostych, życzliwych, budzących sympatię widzów ludową mądrością i humorem. Przykładem może być postać Antoniego Kierki z serialu Alternatywy 4. Trudno zapomnieć tego poruszającego się na wózku wdowca, posiadacza wspaniałej, wysłużonej pilotki, który 30 lat czekał na mieszkanie.

Niezwykłe losy aktorów najpopularniejszych seriali

Ten urodzony w 1913 roku aktor był uwielbiany przez kolegów z teatru i filmu. Niewielu wiedziało, że jest aktorem z przypadku. I został nim, mając już 36 lat!

Reklama

Z zawodu był inżynierem leśnikiem, zaś z pochodzenia kresowym szlachcicem herbu Gryf. W czasie wojny walczył, potem dostał się do niewoli. Po 1945 roku pracował jako urzędnik państwowy.

Od młodości ciągnęło go do teatru, ale jego ojciec był innego zdania i nie życzył sobie w rodzinie aktora. Uważał, że jego syn powinien mieć w ręku poważny fach! Za namową kolegów w 1952 roku Bolesław Płotnicki zdał egzamin eksternistyczny i został aktorem. – I tak to inżynier leśnik poszedł w zapomnienie – żartował wiele razy.

O tym, że dobrze się stało, świadczyły jego późniejsze role. Znakomity był jako dziadek w filmie Koniec wakacji czy kaleka Jambroży w Chłopach, gdzie przez 8 miesięcy grał z podwiązaną nogą. – Mam twarz, która łatwo poddaje się każdej charakteryzacji – tłumaczył aktor. – Wystarczy drobny retusz i już jest inna gęba. Żałuję tylko, że coraz starsza…

Z żoną, Salomeą Anną Klus, był w związku od 1938 roku. Mieli dwóch synów. Mimo że późno zaczął aktorską karierę, zdążył zagrać w sześćdziesięciu filmach. W 1978 roku przeszedł na zasłużoną emeryturę, jednak ciągle był czynny zawodowo. Zmarł 7 września 1988 roku.

JA

Więcej na temat:Gryf | koniec

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.