Reklama
  • Środa, 15 lipca 2015 (11:05)

    Andrzej Fedorowicz - majster Henio w serialu Dyrektorzy

Już nie pamięta, w jakich okolicznościach zaproponowano mu rolę majstra Henia w serialu Dyrektorzy. Andrzej Fedorowicz (73) pamięta za to, że czuł ogromną radość z tego powodu. Choć rola była drugoplanowa, pokazała jego aktorski kunszt, a Henio okazał się najbardziej barwną i wyrazistą postacią załogi fabryki Fabel.

– Dobrze się czułem w rolach zwykłych ludzi, tych samych, których mogłem obserwować w codziennym życiu – mówi pan Andrzej.

Gdy był dzieckiem chciał zostać marynarzem. Jak jego starszy brat Tomasz. Po maturze wszystko mu się jednak odmieniło i wymyślił sobie, że chce być aktorem. Z początku, mimo zdanych egzaminów, nie przyjęto go z braku miejsc. Ale on nie zamierzał się poddawać. Do szkoły teatralnej dostał się dopiero za czwartym razem. Wtedy poczuł, że aktorstwo to jego prawdziwa pasja.

Reklama

Po studiach rozpoczął pracę w Bielsku-Białej, żeby po dwóch latach znaleźć się w Teatrze Polskim w Warszawie. Tak poznał Jana Kobuszewskiego (81), z którym później wielokrotnie występował. Do dzisiaj uważa to za ogromny zaszczyt.

Trochę żałuje, że jego aktorski talent nie do końca został wykorzystany. Ze swoją barwą głosu i mimiką mógł zagrać jeszcze wiele ciekawych ról. Słynne stało się też jego powiedzenie: cho no tu. Kilka razy wplótł je do seriali Miś, czy Alternatywy 4. Prawda jest jednak taka, że zawodowe szczęście trochę go omijało…

Gdy zaproponowano mu rolę Marysi w filmie Poszukiwany, poszukiwana okazało się, że nie może jej zagrać.

– Nie mogłem sobie poradzić z zarostem na twarzy – śmieje się aktor. – Ale z powodzeniem zastąpił mnie Wojciech Pokora (80). Od 10 lat trudno go zobaczyć w telewizji. Aktor nie traci jednak nadziei i wierzy, że jeszcze kiedyś zagra. Zaprzecza plotkom, jakoby ukrył się w swoim domu w Radości pod Warszawą. Raz do roku, 1 listopada, można go spotkać, gdy kwestuje na warszawskich Powązkach.

JA

Więcej na temat:Andrzej | dyrektorzy | Nie | Kora | KORBANK-PDA | wojciech

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.