Reklama
  • Wtorek, 21 października 2014 (08:05)

    Anna Seniuk i Andrzej Kopiczyński. Państwo Karwowscy

Reklama

Kiedy w 1974 roku Telewizja Polska rozpoczęła produkcję serialu „Czterdziestolatek”, Andrzej Kopiczyński kończył właśnie 40. rok życia. Choć największym atutem serialu są dialogi, napisane przez reżysera Jerzego Gruzę oraz Krzysztofa Teodora Toeplitza, to produkcja niewątpliwie zawdzięcza swój sukces właśnie Andrzejowi Kopiczyńskiemu.

Aktor fenomenalnie wcielił się w postać przekraczającego średni wiek Stefana Karwowskiego. Po latach przyznał, że udało mu się to dlatego, że mimo innej początkowej wizji reżysera zagrał swoją komediową przecież rolę całkiem serio.

Lecz nie byłoby „Czterdziestolatka” bez pozostałych, równie świetnie zagranych ról: Kobiety Pracującej (Irena Kwiatkowska), Romana Maliniaka (Roman Kłosowski), a przede wszystkim żony głównego bohatera, Madzi Karwowskiej, w którą wcieliła się Anna Seniuk.

Znów mieszkają pod jednym dachem

Kiedy dostała rolę w „Czterdziestolatku”, miała 34 lata i była już uznaną aktorką. Popularność zdobyła dzięki postaci Magdy Domaradzkiej w „Czarnych Chmurach”. Prywatnie zaś była żoną kompozytora Macieja Małeckiego.

W 1975 roku urodził im się syn Grzegorz (poszedł w ślady matki i został aktorem), a kilka lat później córka Magda (dziś jest uznanym muzykiem). Choć małżeństwo aktorki przeżyło kryzys, a pan Maciej wyprowadził się z domu i związał z inną kobietą, dziś małżonkowie znów są razem.

W przeciwieństwie do swojej serialowej żony, Andrzej Kopiczyński nie od razu ułożył sobie życie. Zawsze miał mnóstwo wielbicielek, często dostawał miłosne listy. Pracując w Szczecinie, otrzymał nawet propozycję, która – gdyby jej nie odrzucił – uczyniłaby z niego milionera.

Zakochała się w nim żona miejscowego prominenta. Kiedy ten dowiedział się o tym, poprosił o spotkanie z aktorem. Proponował fortunę w zamian za wyjazd pana Andrzeja z miasta. Na stałe. Aktor odmówił, choć w 1969 roku i tak wyjechał do stolicy.

Jego pierwszą żoną była aktorka Maria Chwalibóg. Drugą, również aktorka, Ewa Żukowska, córka aktorów: Marii Kozierskiej i Feliksa Żukowskiego. Z tego związku pochodzi jedyna córka Andrzeja Kopiczyńskiego, Katarzyna, która ku radości aktora, nie poszła w ślady rodziców.

Zawsze miał mnóstwo wielbicielek

Szczęście odnalazł dopiero w związku z Moniką Dzienisiewicz-Olbrychską. Dla niej to również było trzecie małżeństwo. Wcześniej związana była z reżyserem Wowo Bielickim oraz Danielem Olbrychskim, który porzucił ją dla Maryli Rodowicz. Z drugiego małżeństwa ma syna Rafała Olbrychskiego.

Pani Monika i pan Andrzej przez wiele lat znali się tylko z widzenia. W końcu spotkali się w Jałcie, na Krymie, kiedy kręcili tam serial przygodowy. Związali się z sobą, ale przez 20 lat nie zalegalizowali swojego związku. Ślub wzięli dopiero w latach 90. ubiegłego wieku.

W tym roku najsłynniejszy polski czterdziestolatek skończył… 80 lat. Pytany, czy nie żałował udziału w produkcji, która go „zaszufladkowała”, mówi szczerze, że w żaden inny sposób nie zdobyłby takiej popularności.

MH

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Może i śmieszy, może i jest propagandowo-naiwny, ale dla wielu to sentymentalny rzut oka na lata młodości, gdy 07 był naszym swojskim Columbo czy Kojakiem. Serial „07 zgłoś się” kończy 40 lat. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.