Reklama
  • Piątek, 22 maja 2015 (13:05)

    „Dom” uczy historii

W pierwszych odcinkach zrujnowaną Warszawę „zagrało” czeskie miasto Most.

Gdy pod koniec lat 70-tych władze zleciły Andrzejowi Mularczykowi i Jerzemu Janickiemu realizację nowego serialu, ukazującego rzekomy dobrobyt panujący w PRL, nie przypuszczały, że stanie się on ważnym świadectwem i swoistą kroniką dziejów powojennej Polski.

Scenarzyści nie zamierzali bowiem tworzyć odrealnionej laurki panującemu systemowi, lecz chcieli na przykładzie losów rodzin ze Złotej 25 pokazać prawdę historyczną i społeczną. Dlatego do współpracy zaprosili od razu Jana Łomnickiego, wybitnego dokumentalistę, a zarazem varsavianistę, jak opisuje go Mularczyk. Z okazji zbliżającej się 35. rocznicy premiery tej produkcji w Telewizji Polskiej nagrano program „Dom – tak powstał serial”.

Reklama

Tomasz Borkowy wiarygodnie pokazał rozwój Andrzeja Talara na przestrzeni 35 lat.

Mularczyk wspomina w nim m.in., że rolę Ryszarda Popiołka napisano od razu z myślą o Wacławie Kowalskim, który był wtedy u szczytu sławy po sukcesie filmu „Sami swoi”. Jolanta Żółkowska (Basia) i Halina Rowicka (Ewa) wzięły udział w castingu. Tomasz Mędrzak od razu po przyjściu na spotkanie z Łomnickim usłyszał:

– No to mamy Leszka. Co ciekawe, wszyscy serialowi bohaterowie mieli swoje realne pierwowzory, co dodawało im wiarygodności i głębi psychologicznej.

Natomiast problemy Andrzeja Talara w Związku Młodzieży Polskiej są odzwierciedleniem wydarzeń z życia Mularczyka. Serialowy Leszek wyznał, że na planie „Domu” nie było miejsca na demokrację, a aktorzy musieli bez dyskusji wykonywać polecenia reżysera, który miał bardzo spójną i konkretną wizję każdej sceny.

Nieco inne wrażenia miała Rowicka, której udało się zmodyfikować wypowiadany na ekranie dialog po pierwszej łóżkowej scenie. Wszyscy aktorzy od początku mieli świadomość, że współtworzą coś wyjątkowego, ponieważ Łomnicki nie uginał się przed naciskami władzy.

Dzięki tej bezkompromisowości serialowa Ewa często spotyka młodych ludzi, którzy twierdzą, że „Dom” jest dla nich serialowym podręcznikiem historii Polski. Emisja programu jubileuszowego 10 maja o godzinie 18.30 na antenie TVP Seriale.

Świat Seriali

Zobacz również

  • Piosenki zaśpiewała Kora z zespołem Maanam. W obsadzie zgromadzono wyjątkowo dużo wybitnych aktorów, a dla Zbigniewa Zamachowskiego był to początek wielkiej kariery. Tekst: Sławomir Koper więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.