Reklama
  • Piątek, 3 października 2014 (12:05)

    Ewa Lemańska i Marek Perepeczko w "Janosiku"

Chociaż słynny rozbójnik pochodził ze słowackiej strony Tatr, to po zrealizowaniu serialu Jerzego Passendorfera „Janosik” chyba nikt nie miał wątpliwości, że to nasz rodzimy i do tego sympatyczny rzezimieszek, który strzegł biednych przed zakusami bogatych. To przeświadczenie jest zasługą odtwórców głównych ról w serialu: pięknej Ewy Lemańskiej i ulubieńca kobiet Marka Perepeczki.

Ta historia od zawsze prosiła się o ekranizację

Reklama

Juro Janosik urodził się w Terchovej, na terenie dzisiejszej Słowacji. Żył w latach 1688-1713. Był synem biednego górala. Skończył… seminarium duchowne! Ale potem porzucił sutannę i uciekł w góry, by pomścić ojca, który był skatowany przez dzierżawcę, i matkę, która została spalona w chacie przez służących miejscowego dziedzica.

Nic więc dziwnego, że taka historia przyciągnęła filmowców. Pierwsza wersja przygód Janosika powstała już w 1921 roku. Potem był czeski film z 1936 roku. Ostatnio za ten temat wzięły się Agnieszka Holland i jej córka Kasia Adamik, które w 2009 roku wyreżyserowały film „Janosik. Prawdziwa historia”.

Jednak to serial Jerzego Passendorfera z 1973 roku pozostaje do dziś niedoścignionym wzorcem. Wiodącą postać kobiecą w serialu zagrała Ewa Lemańska. Producenci filmu wspominają, że ówczesna cenzura nie pozwoliła im w pełni wykorzystać wdzięków aktorki. Dlatego zostały wycięte wszystkie kadry nagrane przez nią topless. Sama Lemańska w życiu prywatnym też potrafiła uwodzić.

Trzykrotnie wychodziła za mąż. Pierwsze małżeństwo, ze studencką miłością aktorem Cezarym Kaplińskim, rozpadło się w 1980 roku. W tym też roku aktorka wyemigrowała do USA. Tam jednak kariery aktorskiej nie zrobiła. Poznała za to drugiego męża, którym został mieszkający w Miami Olgierd Roycewicz, syn znanego olimpijczyka i powstańca warszawskiego, rotmistrza Henryka Leliwy-Roycewicza. Para, która doczekała się dwóch synów, Alexa (ur. 1987) i Briana (ur. 1989), rozwiodła się po czternastu latach.

Aktorka do dziś jednak używa dwuczłonowego nazwiska Lemańska-Roycewicz. Po raz trzeci stanęła na ślubnym kobiercu pod koniec lat 90., u boku poznanego na Florydzie Anglika Jamesa Rooneya. I to małżeństwo nie przetrwało próby czasu. Kiedy w 1998 roku zachorowała na raka piersi, zainteresowała się medycyną i ukończyła szkołę pielęgniarską. Obecnie jest na emeryturze.

Rola, która stała się przekleństwem

Marek Perepeczko od początku brany był pod uwagę jako odtwórca głównej roli w serialu. Na plus działały warunki zewnętrzne oraz spore już wówczas doświadczenie aktorskie (zagrał m.in. w „Panu Wołodyjowskim” Jerzego Hoffmana oraz serialu historycznym „Gniewko, syn rybaka”). W młodości aktywnie uprawiał sport: wioślarstwo, koszykówkę i kulturystykę. Od 1966 roku był żonaty z aktorką i modelką Agnieszką Fitkau.

Trzeba przyznać, że w Janosika Perepeczko wcielił się wyjątkowo sprawnie i autentycznie. Niestety, po latach aktor mógł stwierdzić, że ta kreacja stała się jego zmorą. Wszyscy zamiast aktora widzieli w nim… Janosika! Teatry rezygnowały z angażu. Reżyserzy, jako aktora zbyt charakterystycznego, nie zatrudniali go w swoich filmach.

Na kilka lat zdecydował się nawet na emigrację do Australii, dokąd wcześniej wyjechała jego żona. Po powrocie do już zupełnie innej Polski w niczym nie przypominał Janosika. O kilkanaście kilogramów cięższy i dużo starszy znalazł jednak ponownie swoje miejsce przed kamerą.

Zagrał w popularnym serialu komediowym „13. posterunek” oraz filmach: „Sara” i „Pan Tadeusz”. Niestety, niespodziewanie 16 listopada 2005 roku zmarł na zawał serca w swoim domu w Częstochowie.

MJ

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Większość młodych aktorów uwielbiała kamerę i... sławę. Ale były też wyjątki. TVP Seriale wyemituje cztery niezapomniane produkcje. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.