Reklama
  • Środa, 1 kwietnia 2015 (14:05)

    Ewa Szykulska i Marek Siudym. Para z serialu "Sąsiedzi"

Helena i Staś – po raz pierwszy pojawili się w serialu komediowym „Lokatorzy” (emitowanym w latach 2000 – 2005), w którym byli właścicielami mieszkania wynajmowanego przez trójkę przyjaciół: Krysię, Zuzię i Jacka. I choć to tytułowi lokatorzy byli głównymi bohaterami serialu, drugoplanowy wątek bezdzietnego małżeństwa Heleny i Stasia Bogackich tak spodobał się widzom, że wkrótce w 2003 roku powstał serial specjalnie dla nich – „Sąsiedzi”.

W rolę Heleny, miłej, błyskotliwej i romantycznej kobiety w średnim wieku, wcieliła się Ewa Szykulska. Jej męża, ponurego skąpca Stasia, zagrał Marek Siudym.

Drugiemu mężowi sama się oświadczyła

Reklama

Wybór zarówno Ewy Szykulskiej (65), jak i Marka Siudyma (66) do serialu nie był przypadkowy. Oboje słynęli z komediowego talentu. Ona w 1980 roku zagrała hrabinę Lolę Koniecpolską w „Karierze Nikodema Dyzmy”.

Rok później wcieliła się w swoją najsłynniejszą rolę filmową – Marty Rychlińskiej, wdowy po Tadeuszu, w komedii kryminalnej „Vabank” Juliusza Machulskiego. Zagrała też epizod w „Seksmisji” (1983).

Od dziecka chciała być aktorką. Na ekranie zadebiutowała już jako 17-letnia dziewczyna, w telewizyjnym filmie muzycznym „Tandem”, a zaledwie 2 lata później zaliczyła debiut na dużym ekranie w komedii „Człowiek z M-3”. Do szkoły teatralnej dostała się bez problemu, urzekając komisję naturalnością, urodą i specyficzną chrypką.

Zanim została absolwentką warszawskiej PWST, miała już za sobą kilka ról. Na planie „Jak zdobyć pieniądze, kobietę i sławę” poznała swojego przyszłego męża, reżysera Janusza Kondratiuka, ale zakochała się w nim dopiero podczas wyjazdu nad morze. Pojechała tam kręcić wideoklip do piosenki Skaldów. Wzięła ze sobą swojego ówczesnego chłopaka Zdziśka, który musiał przełknąć bolesnego kosza… Ewa i Janusz wzięli szybki ślub, ale po latach aktorka przyznała, że była to nieprzemyślana decyzja.

– Dziwię się, jak on wytrzymywał moje płacze i krętactwa, którymi chciałam wymusić dla siebie role w jego filmach – żartowała po latach. Na kolejne oświadczyny i ślub musiała czekać wiele lat. Ze Zbigniewem Pernejem, inżynierem zajmującym się motoryzacją, połączył ją duży fiat. Zepsuł się i aktorka, szukając do niego części, trafiła do szefa Polmozbytu.

Po 17 latach wspólnego życia, przekładając materiał na firanki w szafie, pomyślała, że byłaby z niego ładna suknia ślubna. Rzekła więc: „Zbigniewie, ożenisz się ze mną?”, zgodził się. Z obawy, żeby się nie rozmyślił, pobiegła załatwiać formalności.

Drugie małżeństwo też się rozpadło

Również Marek Siudym od początku swojej aktorskiej kariery był mistrzem komedii. W 1974 roku, na ostatnim roku studiów aktorskich, współtworzył grupę kabaretową Kur. Następnie przez kilkanaście lat był aktorem Kabaretu Olgi Lipińskiej, gdzie występował pod własnym nazwiskiem lub wcielał się w rolę Ścieklicowej.

Na dużym ekranie popularność przyniosła mu rola woźnicy węglarki w „Misiu” Stanisława Barei. Przez 10 lat wcielał się w postać posła Władysława Biernackiego w serialu „Złotopolscy”. Z pierwszą żoną, Krystyną Babirecką, połączyła go miłość do koni. Ona była trenerem kadry pięcioboju, on przyszedł do niej na naukę. Z tego związku ma córkę.

Drugą żonę, Joannę, poznał pod koniec lat 90. Choć różniło ich aż 20 lat, postanowili być razem. Ślub odbył się w roku 1997. Rok później na świecie pojawił się syn Tadeusz. Ostatnimi laty życie prywatne Marka Siudyma mocno się skomplikowało. W jednym z wywiadów przyznał, że jego dorosła już córka nie potrafiła poradzić sobie z macierzyństwem i zostawiła mu na wychowanie swojego syna, dorosłego dziś Adama.

2 lata temu zaś, ku zaskoczeniu środowiska aktorskiego, okazało się, że uchodzące za udane małżeństwo aktora rozpadło się. Podobno rozstali się w zgodzie.

MH

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Większość młodych aktorów uwielbiała kamerę i... sławę. Ale były też wyjątki. TVP Seriale wyemituje cztery niezapomniane produkcje. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.