Reklama
  • Wtorek, 25 listopada 2014 (12:05)

    Jerzy Janeczek (Witia Pawlak z "Samych swoich"). Z walizką za ocean…

Rzadko się zdarza, by aktor miał szansę zagrać tę samą postać w dwóch rożnych filmach. I to postać kultową! Ta sztuka udała się Jerzemu Janeczkowi (70). Wcielając się w rolę Witii Pawlaka, syna Kazimierza w komedii Sami swoi, trafił także na plan serialu Droga. – Już chyba do końca życia pozostanę Witią. Wielu widzów nawet nie zna mojego prawdziwego imienia – żartuje pan Jerzy.

Scenarzyści Drogi wymyślili, że kierowca ciężarówki Marian (Wiesław Gołas), w poszukiwaniu swojego dowodu osobistego, trafi na wieś. I to w sam środek przygotowań do ślubu młodych, z dwóch dawniej zwaśnionych, a teraz zaprzyjaźnionych rodzin: Pawlaków i Kargulów. W roli pana młodego wystąpił właśnie Jerzy Janeczek.

Reklama

Potem zagrał jeszcze w kolejnych filmach trylogii Sylwestra Chęcińskiego: Nie ma mocnych i Kochaj albo rzuć. Każdy z filmów wzmocnił pozycję i ogromną popularność młodego wówczas aktora. On jednak miał zdrowe podejście do sukcesów.

– Ani przez moment nie było mi w głowie czuć się wielkim aktorem. Nigdy nie było we mnie cienia gwiazdorstwa – zdradza. Niestety, przez następne lata otrzymywał raczej mało znaczące role. Takie doświadczenie na początku jego aktorskiej drogi było nieco bolesną lekcją pokory.

Do kryzysu zawodowego, kiedy stracił etat w teatrze, doszły problemy rodzinne, które zakończyły się rozwodem. – Wszystko się wtedy posypało w moim życiu – przyznaje. – Dlatego w 1981 roku z jedną walizką wyjechałem na zaproszenie rodziny do Ameryki. Miał zostać tam kilka miesięcy, zasiedział się… 19 lat!

Żeby się utrzymać, robił meble, pracował w drukarni, rozwoził pizzę. Tam też poznał swoją drugą żonę, Emilię. Na stałe wrócił do Polski w 2007 roku. Jeszcze przed powrotem kupili ziemię z domem w Petrykozach na Mazowszu. Pan Jerzy nie żałuje tej decyzji. Bo tu jest jego miejsce…

JA

Więcej na temat:jerzy | Sami | drogi | droga | Nie

Zobacz również

  • Może i śmieszy, może i jest propagandowo-naiwny, ale dla wielu to sentymentalny rzut oka na lata młodości, gdy 07 był naszym swojskim Columbo czy Kojakiem. Serial „07 zgłoś się” kończy 40 lat. więcej

Wasze komentarze: 1,

przeczytane przez: 158 osób Dodaj komentarz
boleslaw62

~boleslaw62 -

Przeczytałem i nie pojmuję. Bo po pierwsze w fimie ,, Kochaj albo rzuć" pan Janeczek pojawia się na ekranie dosłownie na kilkanaście sekund, by pomachać ręką wypływającym do USA Pawlakowi, Kargulowi i Ani. Więc rola znikoma, ledwie epizod i do tego niemy. Wtedy pan Janeczek już więcej grał w serialach ,,07, zgłoś się", ,,Ślad na ziemi" czy ,,Dyrektorzy". Po drugie czytałem, że Aktor po powrocie z USA kupił posiadłość k. Bielska-Białej.