Reklama
  • Piątek, 7 listopada 2014 (10:00)

    Juliusz Lubicz-Lisowski w "Karierze Nikodema Dyzmy" zagrał Feliksa

Przez niemal pół wieku Juliusz Lubicz-Lisowski (†93) był chodzącą legendą teatru i filmu. O sztuce aktorskiej wiedział niemal wszystko, ale o tym, że ma zagrać w Karierze Nikodema Dyzmy, dowiedział się jako ostatni.

W serialu powierzono mu rolę Feliksa, lokaja Dyzmy. – Nikt bardziej niż ja, człowiek przedwojenny, nie nadawał się do tego – napisał pan Juliusz w swojej książce Notatki z planu filmowego.

Miał wtedy 80 lat i był najstarszym, zawodowo czynnym aktorem. Po raz pierwszy zadebiutował na scenie w 1924 roku w Podróży po Warszawie. Przed kamerą stanął sześć lat później w Moralności Pani Dulskiej. Był to pierwszy polski film z dialogiem nagranym na płytach gramofonowych. W sumie zagrał w ponad 200 filmach.

Reklama

Juliusz Lubicz-Lisowski miał wyjątkowy życiorys. Urodził się w 1900 roku w Rachnówce, na terenie dzisiejszej Ukrainy. Ukończył Wydział Chemii Politechniki Kijowskiej.

Przez lata był pracownikiem Chemicznego Instytutu Badawczego w Warszawie

Spełniał się jako inżynier, ale jego największą pasją było aktorstwo. Dlatego ukończył także Studium Dramatyczne Ireny Hryniewieckiej w Warszawie. W czasie okupacji, wraz z żoną Krystyną (†81), aktorką, założył laboratorium kosmetyczne Krystyna.

Po wojnie, po upaństwowieniu wytwórni, oboje wrócili do aktorstwa. Pan Juliusz był również miłośnikiem fotografii. Uchodził za znakomitego gawędziarza, bywał częstym gościem w kultowym programie telewizyjnym W starym kinie.

Przez lata był barwną postacią warszawskiego Starego Miasta. Uwielbiał rozmowy z napotkanymi ludźmi. Podobno nie ominął żadnego żebrzącego, wspomagając go przysłowiową złotówką. Zmarł 22 lipca 1993 roku. Pięć miesięcy po swojej małżonce. Bez której nie wyobrażał sobie życia.

JA

Więcej na temat:Pani | Ukraina | miasta | Nikt | notatki

Zobacz również

  • Wszystkie postacie w serialu „Polskie drogi” (1976) były zagrane tak przekonująco, że niektórzy widzowie nie odróżniali fikcji od rzeczywistości. Gdy Henryk Talar, który wcielał się w... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.