Reklama
  • Czwartek, 26 lutego 2015 (13:05)

    Najsłynniejsze pary polskiego filmu: Renata Dancewicz i Marek Kondrat

Polacy kochają seriale kryminalne, które od dziesięcioleci już królują w naszych stacjach telewizyjnych. Wśród nich, uważanym przez wielu za jeden z najlepszych polskich seriali, była „Ekstradycja” w reżyserii Wojciecha Wójcika, emitowana w TVP1 w latach 1995 – 1999.

Dziś wciąż ma ona tysiące wiernych fanów, a jej główny bohater Olgierd Halski, uczciwy odważny i prawy, choć niepozbawiony wad, policjant, stał się postacią kultową, przynosząc odtwórcy tej roli Markowi Kondratowi (64) ogromną popularność.

On się wstydził, ona miała obawy

Pomysł serialu zrodził się w głowie Witolda Horwatha – autora dość głośnej kilka lat temu książki pt. „Święte wilki”. Halski to typowy „glina” z problemami. Świetny w swoim fachu, lecz nieustannie podpadający przełożonym. Gorzkie doświadczenia życiowe nauczyły go cynizmu i częstego sięgania po butelkę. Ma powodzenie u kobiet, ale nie może pochwalić się udanym życiem rodzinnym. Żona go opuściła, małą córeczkę Basię wychowuje zamożna siostra.

Reklama

Choć głównym wątkiem serialu jest walka Halskiego z przestępcami, handlarzami narkotyków i mafią, ważnym wątkiem było jego uczucie do Beaty, opiekunki Basi. W postać kochanki Halskiego wcieliła się 25-letnia wówczas aktorka Renata Dancewicz. Duet Marka Kondrata i Renaty Dancewicz już od pierwszych odcinków serialu okazał się doskonałym wyborem.

Jeszcze w tym samym roku para zagrała razem w komedii Kazimierza Kutza „Pułkownik Kwiatkowski”, w którym, grany przez Marka Kondrata tytułowy bohater lekarz wojskowy Andrzej Kwiatkowski, podszywa się pod wysoko postawionego pułkownika UB, by ratować ludzi ze stalinowskich więzień i zdobyć serce pięknej Krysi. W tę właśnie postać wcieliła się Renata Dancewicz, która zasłynęła rolą ukochanej pułkownika z powodu odważnych, rozbieranych scen, które przeszły do historii polskiego kina. W jednej z nich pułkownik patrzy na nagie piersi śpiącej Krysi i płacze.

– Tej sceny w scenariuszu nie było – zdradziła po latach pani Renata. – Kazio Kutz ją wymyślił. Jest krótka, ale wiele mówiąca, można powiedzieć, że to znak rozpoznawczy w filmie. Ale niewiele brakowało, by kultowa już scena wcale nie powstała. Dlaczego? – Marek Kondrat nie chciał jej kręcić, w sensie nie chciał płakać – mówi aktorka. – Mówił: „Ale, Kaziu, tutaj leży naga kobieta z cyckami na wierzchu, na kogo ja wyjdę”. Również dla mnie ta scena była trudna do zagrania. Pani Renata wiedziała, że godząc się na pokazanie biustu, będzie musiała stawić czoło późniejszej krytyce, jednak zaryzykowała.

Również prywatnie pani Renata słynie z tego, że nie boi się kontrowersyjnych tematów. Chętnie wygłasza niepopularne sądy. Kiedy 11 lat temu urodziła syna Jerzego, nie ukrywała, że był dzieckiem nieplanowanym. Jego ojcem jest biznesmen Tomasz Winciorek, jeden z najlepszych brydżystów w Polsce (pani Renata również namiętnie gra w brydża). Już przed narodzinami Jerzego mówiła, że zatrudni do syna nianię i nie zamierza poświęcić się tylko dziecku ani rezygnować ze swoich pasji.

W 2006 wystąpiła w trzeciej edycji programu „Taniec z Gwiazdami”, w której tańczyła z Marcinem Olszewskim. Zajęła szóste miejsce.

Zakochany w córce przyjaciela

Marek Kondrat nigdy nie przyjął propozycji udziału w „Tańcu z Gwiazdami”. Kiedy powstał program, aktor nie był już zainteresowany show-biznesem. W 2007 roku, po blisko 50 latach na scenie (po raz pierwszy przed kamerą stanął jako dziecko: w 1961 roku zagrał głównego bohatera Wawrzka w filmie historycznym „Historia żółtej ciżemki”), ogłosił zakończenie aktorskiej kariery.

Blisko 10 lat wcześniej rozpoczął współpracę reklamową z jednym z banków, dzięki której mógł sobie pozwolić finansowo na taką decyzję. Jego nową pasją stały się wina, które importuje i sprzedaje w sieci swoich sklepów. Do rodzinnego biznesu zaangażował starszego syna Mikołaja (40) z małżeństwa z Iloną. Młodszy syn Wojciech (28) jest skrzypkiem w Filharmonii Warszawskiej.

Małżeństwo Marka Kondrata rozpadło się po ponad 30 latach wspólnego życia. Dwa lata temu pojawiły się pierwsze pogłoski o zażyłości, jaka zrodziła się pomiędzy aktorem, a 23-letnią wówczas córką jego przyjaciela, muzyka Grzegorza Turnaua, Antoniną. Dziś związek Marka Kondrata i Antoniny nie budzi już emocji.

MH

Życie na gorąco
Więcej na temat:Marek Kondrat | Kondrat | marka | wojciech | TVP1 | pary

Zobacz również

  • Wszystkie postacie w serialu „Polskie drogi” (1976) były zagrane tak przekonująco, że niektórzy widzowie nie odróżniali fikcji od rzeczywistości. Gdy Henryk Talar, który wcielał się w... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.