Reklama
  • Piątek, 14 listopada 2014 (08:05)

    Piotr Wysocki jako Hieronim Koniecpolski w "Karierze Nikodema Dyzmy"

Nienaganne przedwojenne maniery i niebywały urok osobisty sprawiały, że Piotr Wysoki (78) przez niemal całe swoje zawodowe życie obsadzany był w rolach arystokratów. W Karierze Nikodema Dyzmy wcielił się w hrabiego Hieronima Koniecpolskiego. – Dla takich ról warto być aktorem – wyznaje pan Piotr.

Podobno fakt, że znakomicie wcielał się w postaci ludzi szlachetnie urodzonych, zawdzięczał rodzinnym genom. Aktor jest w prostej linii potomkiem Feliksa Wysockiego, herbu Ogończyk, oficera wojsk napoleońskich.

Reklama

Dziadkowie aktora ze strony mamy wyemigrowali przed wojną do Francji. Tam poznali się jego rodzice: mama – sekretarka w emigracyjnej gazecie Wiarus Polski i tata – początkujący lekarz. Aktor urodził się w Toruniu w 1936 roku, dwa lata po ślubie rodziców, którzy postanowili wrócić do Polski.

– Do matury ani razu nie myślałem o aktorstwie. Chciałem odbudowywać kraj po wojennych zniszczeniach – zwierza się Piotr Wysocki. Po ukończeniu technikum budowlanego pracował w Nowej Hucie. Był specjalistą od fabrycznych kominów, ale ciągnęło go na scenę. Zaczął występować w kółkach teatralnych.

W wieku 24 lat został studentem warszawskiej szkoły teatralnej, wcześniej rezygnując ze studiów na Politechnice Szczecińskiej. Gdy na trzecim roku wyrzucono go z uczelni, aktorskie studia dokończył w Krakowie. Profesorowie przepowiadali mu wielką artystyczną karierę, ale on zagrał zaledwie w 50 filmach i zrobiło się o nim cicho. Skupił się na pracy w teatrze w Lublinie. Teatr, zaraz po kobietach, był jego drugą miłością.

– Kochało się w nim wiele niewiast, ale on nie miał szczęścia w miłości – zdradza jego przyjaciel Jan Nowicki (74). Z dwóch nieudanych małżeństw aktor ma trzech synów: Piotra, Stanisława i Jana. W jego artystyczne ślady poszedł najstarszy z nich, Piotr. Jest perkusistą w zespole Kobranocka.

Piotr Wysocki ciągle jest aktywny zawodowo. Można go zobaczyć na scenie w lubelskim teatrze, ale znany jest także z działalności społecznej.Był radnym, wspiera renowację zabytków, zajmuje się utalentowaną artystycznie młodzieżą. I ciągle wierzy, że ta wielka miłość jest wciąż przed nim…

JA

Więcej na temat:piotr | Wysocki | aktor | Lublin | Toruń | Kobranocka

Zobacz również

  • Większość młodych aktorów uwielbiała kamerę i... sławę. Ale były też wyjątki. TVP Seriale wyemituje cztery niezapomniane produkcje. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.