Reklama
  • Czwartek, 26 lutego 2015 (08:00)

    Serial "Lalka". Opowieść o miłości

To jeden z najlepszych polskich seriali. Piękne zdjęcia, niezapomniana muzyka i wielkie kreacje aktorskie sprawiają, że „Lalka” się nie starzeje.

Choć reżyser Ryszard Ber przed przystąpieniem do realizacji „Lalki” twierdził z optymizmem, że „to powieść stworzona na serial”, zadanie miał raczej niełatwe.

Reklama

Po pierwsze musiał się zmierzyć z książką zaliczaną do kanonu polskiej literatury, a po drugie wiedział, że jego dzieło będzie porównywane do wcześniejszej kinowej adaptacji, nakręconej przez Wojciecha Hasa. Ale wywiązał się z tego zadania znako micie. Nie dość, że stworzył serial bardzo bliski literackiemu oryginałowi, to jeszcze wybrani przez niego aktorzy wyśmienicie poradzili sobie z rolami.

Posągowo piękna, subtelna i delikatna Małgorzata Braunek idealnie pasowała do roli Izabeli Łęckiej, kobiety, która żyje przede wszystkim swoimi wyobrażeniami i marzeniami. Także Jerzy Kamas zbudował niezapomnianą kreację. Jego Wokulski to równocześnie silny i bezkompromisowy, ale także melancholijny i romantyczny bohater.

Ale prawdziwą aktorską perełką określić można postać Ignacego Rzeckiego, którą wykreował Bronisław Pawlik. Jest ona jakby żywcem wyjęta ze stronic powieści Prusa. Cudownie naiwny, wierny w przyjaźni, przywiązany do konserwatywnych zasad i współczujący wszystkim cierpiącym Rzecki zdecydo wanie podbił nasze serca!

Atutem serialu są także przepiękne zdjęcia Warszawy. Choć film kręcony był pod koniec lat siedemdziesiątych, Krakowskie Przedmieście wygląda rzeczywiście jak z czasów Prusa. Doskonałym dopełnieniem całości jest nastrojowa muzyka Andrzeja Kurylewicza.

SID

Kurier TV
Więcej na temat:Lalka | lalka | serial | lalki | jerzy | Braunek

Zobacz również

  • Większość młodych aktorów uwielbiała kamerę i... sławę. Ale były też wyjątki. TVP Seriale wyemituje cztery niezapomniane produkcje. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.