Reklama
  • Poniedziałek, 7 grudnia 2015 (13:05)

    "Świat według Kiepskich" od kuchni

Przez 16 lat kręcenia serialu „Świat według Kiepskich” na planie zdarzyło się mnóstwo gagów i zabawnych sytuacji.

Reklama

Telewizyjna hala pod Wrocławiem, w której nagrywani są „Kiepscy”, była świadkiem wielu zabawnych historii. Renata Pałys, czyli Helena Paździochowa, przypomina sobie jeden z odcinków, w którym jej serialowy mąż (grany przez Ryszarda Kotysa), zaczął hodować gołębie.

– Ptaszyska opanowały cały dom, co wywołało wściekłość Ferdka. Mieliśmy zagrać scenę, w której oburzony Kiepski przychodzi do Paździochów, żeby powiedzieć, że ma już tego dosyć. Ruszyły kamery, wszystko szło sprawnie. Do momentu, w którym otworzyłam Ferdkowi drzwi – opowiada aktorka.

– Nikt nie pisnął słowem, że Andrzej Grabowski będzie cały w piórach! Gdy go zobaczyłam w tej dziwnej „stylizacji”, dostałam ataku śmiechu i musieliśmy przerwać zdjęcia – zdradza odtwórczyni roli Paździochowej.

Barbara Mularczyk-Potocka, grająca Mariolę, córkę Kiepskich, przypomina sobie scenę, w której nieżyjąca już Krystyna Feldman, serialowa babka, miała wskoczyć na Ferdka.

– Nikt z ekipy nie wiedział, czy jej się to uda. Była przecież starszą panią, dla której skok na plecy rosłego mężczyzny był nie lada wyzwaniem. Tymczasem na próbie, w czasie gdy wszyscy analizowali „technikę skoku”, Krystyna Feldman po prostu podeszła do Andrzeja Grabowskiego i zrobiła to, co należało. Do dziś, kiedy sobie przypominam ten brawurowy skok i miny osób z ekipy, jestem w totalnym szoku – opowiada ze śmiechem aktorka.

Barbara Mularczyk-Potocka przyznaje, że „Kiepscy” są dla niej jak druga rodzina. Pierwszy raz pojawiła się na ekranie jako piętnastolatka, a w tym roku skończyła 31 lat.

– Basia jest moją serialową córką, ale na planie zwraca się do mnie „babciu”. Dlaczego? Ma trzyletnią córeczkę, a ja będąc „od zawsze” jej matką, jestem też babcią jej dziecka – śmieje się Marzena Kipiel-Sztuka, czyli Halinka Kiepska.

Andrzej Grabowski, odtwórca roli Ferdka żartuje, że partnerka z planu to jego druga małżonka. – Kiedyś, po rozmowie telefonicznej ze swoją prawdziwą żoną Anitą, rzucił: „Masz pozdrowienia od mojej żony. Tej z dłuższym stażem” – z nieukrywanym sentymentem mówi Marzena Kipiel-Sztuka.

Andrzej Grabowski zdradza, że najwięcej trudności sprawiają mu zdjęcia... w kuchni. – Realizujemy wtedy kilka scen z różnych odcinków, w których Ferdek je śniadanie, obiad lub kolację. Wiadomo, że mój bohater ma duży apetyt, dlatego zdarza się, że mam do zjedzenia pięć grochówek lub kapuśniaków, tyle samo schabowych z kapustą oraz kotletów mielonych – wylicza aktor.

Przyznaje, że na planie najbardziej ceni swoje stare dresowe spodnie i sprane koszulki. Jego „małżonka” uwielbia natomiast wysłużony szlafrok.

– Kiedy wchodzę do serialowej kuchni, to jest moja kuchnia, a pokój Kiepskich jest moim pokojem! Od lat nie jestem już bowiem Marzeną, tylko Halinką Kiepską. Ta rola przylgnęła do mnie niczym druga skóra – śmieje się Marzena Kipiel-Sztuka.

Dla jej „synowej” Jolasi, granej przez Annę Ilczuk, charakterystyczne są natomiast oryginalne fryzury. Wypchana sowa, kolorowy paw, metalowy lampion z koralikami, sznury od kotar, ozdoby choinkowe, diademy – to tylko niektóre przykłady tego, co aktorka w trakcie zdjęć nosiła na swojej głowie.

– Za każdym razem, gdy przychodzę na plan zastanawiam się, co dziś będą musiały znieść moje włosy. Tym bardziej, że przez te wszystkie lata żadna fryzura się nie powtórzyła – śmieje się Ilczuk.

Casting na Ferdka

Trudno dziś sobie wyobrazić „Świat według Kiepskich” bez Andrzeja Grabowskiego, odtwórcy roli Ferdka. Niewiele jednak brakowało, żeby aktor nie znalazł się w obsadzie. Casting do tej roli wygrał Andrzej Gałła.

Szefowie stacji postanowili zaangażować bardziej znanego aktora. Pierwotnie zdecydowali, że będzie to Janusz Rewiński, który jednak zrezygnował z udziału w produkcji po zapoznaniu się ze scenariuszem pierwszych odcinków serialu. Cały ten zbieg okoliczności sprawił, że angaż otrzymał Grabowski.

Dobry Czas

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.