Reklama
  • Wtorek, 18 listopada 2014 (14:05)

    Wiesław Gołas czyli Marian Szyguła w serialu "Droga"

W serialu telewi zyjnym Droga z 1973 roku w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego, Wiesław Gołas (84) zagrał rolę główną. Wcielił się w Mariana Szygułę, kierowcę ciężarówki w firmie transportowej. – Ta postać była inna od tych, które dotychczas grałem. W scenariuszu ujęła mnie wrażliwość Marianka na cudze nieszczęście i chęć niesienia pomocy – wspomina pan Wiesław.

Aktora cieszyła odmiana, ponieważ po roli Czereśniaka w słynnych Czterech pancernych obawiał się, że widzowie będą go kojarzyć już do końca życia tylko z Tomusiem. Do dziś w mowie potocznej funkcjonuje ulubione słowo bohatera Drogi – absolutnie.

Taki też był tytuł ballady śpiewanej przez Wojciecha Młynarskiego w czołówce serialu.

Reklama

W czasie wojny Wiesław Gołas wstąpił do Szarych Szeregów. Był potem żołnierzem AK. Po skończeniu szkoły aktorskiej wielokrotnie udowadniał, że nie musi grać wiodących postaci, żeby przykuć uwagę widzów. Zasłynął z występów w Kabarecie Starszych Panów, ale przede wszystkim z brawurowego wykonania utworu W Polskę idziemy. Skromnie przyznawał, że za jego zawodowymi sukcesami stoją… ukochane kobiety.

Z pierwszą żoną Elżbietą, muzykologiem, przeżył 15 lat. Owocem tego związku jest córka Agnieszka, z zawodu terapeutka. To ona namówiła tatę na wspomnienia. Tak powstała wzruszająca książka Na Gołasa.

O drugiej żonie Marii mówi wprost: – Bez niej pogubiłbym się w prozie życia. Właściwy kierunek wyznaczają mu także dwie dorosłe wnuczki. 6 lat temu artysta przeszedł ciężki zawał serca. – Mój organizm jest moim życiowym suflerem. Podpowiada mi, ile jeszcze mogę zrobić, a czego już nie powinienem. Absolutnie! – mówi z właściwym sobie poczuciem humoru.

JA

Zobacz również

  • Wszystkie postacie w serialu „Polskie drogi” (1976) były zagrane tak przekonująco, że niektórzy widzowie nie odróżniali fikcji od rzeczywistości. Gdy Henryk Talar, który wcielał się w... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.