Reklama
  • Czwartek, 8 stycznia 2015 (08:05)

    Zygmunt Malanowicz czyli Zbyszek Gerlicz z serialu "Droga"

W branży filmo wej mówi się o nim, że jest specjalistą od ról skomplikowanych. I taka właśnie była postać kierowcy Zbyszka Gerlicza, leczącego się alkoholika, którą Zygmunt Malanowicz (76) stworzył w serialu Droga.

Ze swoją filmową żoną Heleną (Anna Nehrebecka) znakomicie pokazał krętą drogę Gerlicza do trzeźwości. A w tamtych czasach problem alkoholizmu był jeszcze tematem tabu.

Reklama

Bez wątpienia jest jedną z najciekawszych i tajemniczych postaci w polskim filmie. Z pozoru nie zwraca na siebie uwagi: szczupły, niewysoki, o ciepłym głosie. Jednak gdy pojawia się na ekranie, od razu przykuwa uwagę widza.

Miał znakomity debiut filmowy. Po raz pierwszy pojawił się na ekranie w filmie Romana Polańskiego Nóż w wodzie. Do dziś trudno zapomnieć tamtego chłopaka z blond grzywką. Debiut u Polańskiego dał mu pieniądze na pierwszy garnitur, rozgłos i popularność. Tyle że potem nie zagrał przez 7 lat w żadnym filmie.

Urodził się na Wileń szczyźnie w rodzinie o korzeniach polsko-rosyjskich. Ale na planie mówili o nim „chłopak z Olsztyna”. Bo tam po wojnie osiedliła się jego rodzina, przybywając ze Wschodu z falą repatriantów. Jego ojciec zginął, kiedy pan Zygmunt miał 3 lata. Wraz z dwojgiem rodzeństwa samotnie wychowywała go mama. Od dzieciństwa zachwycał go ruch na ekranie. Zakochał się w kinie obwoźnym, gdzie zabierała go starsza siostra.

Niemały wpływ na jego filmową pasję miała jego ciotka, przedwojenna aktorka Maria Malanowicz-Niedzielska (†44), która zginęła jako łączniczka AK. Dzisiaj pan Zygmunt nie ma czasu na wspominanie przeszłości. Nie lubi też oglądać siebie na ekranie. Wciąż gra w teatrze, w filmach i serialach.

Żyje skromnie w Warszawie z żoną Dorotą i ukochanymi kotami. Często można go spotkać na ulicy. A on nie przestaje się dziwić, że jest rozpoznawalny. – Niektórzy uważają, że niewiele się zmieniłem – cieszy się.

JA

Więcej na temat:droga | Zbyszek | Anna Nehrebecka | Maria | M.I.A.

Zobacz również

  • Był obiektem westchnień wielu nastolatek. Naturalność i charyzma, którymi emanował z ekranu, sprawiały, że Jackowi Zejdlerowi (†25) wróżono karierę na miarę Zbigniewa Cybulskiego (†40). Wszystko... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.